2 C
Скопје

Поставена нова мерна станица за мерење на загадувањето на воздухот

Нова станица за мерење на нивото на загаденост во воздухот е поставена во основното училиште „Јоаким Крчовски“ во Волково, Општина Ѓорче Петров.

Од општината информираат дека мерењето ќе се врши три пати годишно по 15 дена.

-Општината Ѓорче Петров го прифати проектот „Справување со загадувањето на воздухот во град Скопје“ кој го спроведува УНДП во партнерство со Министерството за животна средина и просторно планирање и Град Скопје, велат од Општината.

Мобилната мерна станица потоа ќе се постави во дворот на централното училиште Димитар П.Г. Беровски прикажувајќи го нивото на загаденост во тој дел на општината.

– Целта на студијата е да се добијат информации за поединечните извори на загадување на избраните локации, кои пак треба да бидат основа за креирање на ефикасни и реални политики за унапредување на квалитетот на воздухот и контрола на загадувањето, информираше градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумоски.

Прочитајте и...  Центар ќе продолжи со ревидирање на плановите, но може да се гради според старите

Поврзани вести

Турција во февруарска офанзива против Даеш и ИСИС приведе 165 осомничени за тероризам

Слободен печат

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Цунами од потресни снимки од ужасот во Нов Зеланд ги преплави социјалните мрежи

Слободен печат

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Слободен печат

Ужасен напад во Црна Гора: Насилници врежаа крст на градите на ЛГБТ лице и му ги повредија гениталиите

Слободен печат

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

Остави Коментар