Последните 10 минути беа лоши за македонските кошаркарки против Германија

Македонските кошаркарски го претрпеа и четвртиот пораз во квалификациите за ЕП 2023/фото: kfsm.mk

Македонската женска сениорска кошаркарска репрезентација ги одигра своите најдобри, 20-25 минути во квалификациите за ЕП 2023, но и тоа не беше доволно да се стигне до сензационален резултат, да се победи против Германија која триумфираше во Скопје со 47:71 (16:18, 19:9, 9:19, 3:25).

Одлично им париравме на Германките од самиот почеток на средбата. Делувавме доста рамноправно, коректно во одбраната, трпеливо во нападот. Имавме само поен негатива во петтата минута (12:13), по реализацијата на Хемпе. Но во наредните две Германија погоди две тројки, и поведе со 18:12. Доволно за наш прв тајм-аут…И четири наши поени, за затворање првата четвртина, со сосема солидни 16:18.

Во онаа наредната, следуваше и нашите, веројатно најдобри 10 минути во овие квалификации. Едно нова Македонија се појави на теренот во СРЦ „Кале“. Уште пожестоки беа во дефанзивата нашите кошаркарки од што произлезе и повисок процент на реализација во нападот. Одлично функционираше нашиот нов адут, Мерит Хемпе, која беше и најзаслужна што во финалните четири минути од четвртината успеаме да се одвоиме од егал резултатот.

Поведовме со 29:25, потоа со 32:25, за по тројката на Хемпе Македонија изгради и највисоки 35:27, со кои се замина на големиот одмор. Она што го градевме во првото полувреме го чувавме седум минути во третиот период. Во онаа наредната фавориот стигна до нерешен скор (41:41), а веќе во наредниот напад и во водство од 44:41, кое со тројка го анулираше видно мотивираниот капитен на нашиот тим, Трајчевска.

Германија во последните 10 минут влезе со минимално водство (46:44). И наместо да се одржува оваа резултатска неизвесност, македонските кошаркарки потфрлија постигнувајќи само три поени, а противникот дури 25.

Хемпе беше најрасположена во нашите редови со 20 поени, а на спротивната страна 23 коша запиша Фибих. На табелата во групата „А“ води Белгија со седум бодови, колку што има и Германија, шест Босна и Херцеговина на третата позиција, а на дното останува Македонија со четири.

Видео на денот