Последниот „танц“ на Буфон во Лигата на шампионите?

Менаџерот на легендарниот голман Буфон, Силвано Мартина им потврди на португалските медиуми дека постои понуда од Порто.

И кај италијанскиот чувар на мрежата постои желба и интерес за заминување на Пиринеите. Ова не е нешто ново, бидејќи и пред еден месец се шпекулираше ваков трансфер.

– Да, постои интерес од Порто, од каде што сме контактирани. Буфон сака да брани уште една година, Порто му се допаѓа, но има четири деца и семејство и мора да размисли околу тоа – рече Мартина.

Кариерата ја започна во Парма, па од 2001-2018 година го бранеше голот на Јувентус, од каде минатата сезона направи трансфер во ПСЖ.

Прочитајте и...  Сер Алекс си направи „Олд трафорд“ додека беше во карантин

Интересно, но Буфон како едно големо име во фудбалскиот свет е еден од оние кои што се уште немаат почувствувано како е да се освои титула во Лигата на шампионите.

Порто беше второпласиран во португалското првенство, ќе мора преку плејофот како последна пречка да обезбеди настап во групите на ЛШ. Претходно и Аталанта која пак е директно пласирана во групите на ЛШ исто така изрази желба за ангажман на Буфон.

Прочитај повеќе

Шалке непријатно изненаден во Бундеслигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Кулушевски: Сон е да се игра за Јувентус, заедно со Роналдо!

Слободен печат

АБА лигата без шампион, МЗТ повторно со „празни раце“

Слободен печат

НБА лигата нема да продолжи во јули!?

Слободен печат

Го одби Лацио, еве каде ќе игра синот на легендарниот Хаџи (ФОТО)

Слободен печат

За плукање фудбалерите ги очекува суспензија од 12 натпревари!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Пантерска“ одбрана на Димитриевски, невидена радост на Алиоски! (ВИДЕО)

Слободен печат

Домашниот дрес на Манчестер јунајтед за следната сезона 2020/21 (ФОТО)

Слободен печат

Сикошек Пелко не е повеќе играч на Вардар

Слободен печат

Уште еден чекор поблиску до враќање на Премиер лигата, дозволени тренинзи без ограничувања

Слободен печат

Сер Алекс си направи „Олд трафорд“ додека беше во карантин

Слободен печат

Саздовска го напушти Турингер и се врати во Романија

Слободен печат