12 C
Скопје

Последни желби: Наполеон сакал да го ишишаат

Тестаментите кои ги оставаат познатите личности се интересни колку што се интересни и нивните животи. Ова се некои од нивните најнеобични желби.

Мерилин Монро во својот тестамент напишала дека сè му остава на својот ментор и учител по глума Ли Страсберг. Интересно е што Страсберг не направил апсолутно ништо со нејзините работи. По неговата смрт, сопругата ги продала на аукција предметите на Мерилин Монро за вртоглави 13,4 милиони долари.

Два дена пред смртта, Џенис Џоплин го составила својот тестамент во кој пишувало дека остава 2.500 долари за посмртна забава во нејзина чест во нејзиниот омилен клуб. Услов бил забавата да трае цела ноќ.

Необично барање имал и познатиот писател Чарлс Дикенс. Негова последна желба била луѓето да го помнат исклучиво по неговите дела, па забранил да се прават споменици и спомен-плочи во негова чест.

Прочитајте и...  Принцот Хари пристигнал без Меган во Велика Британија по повод смртта на принцот Филип

Познатиот римски писател Вергилиј имал мошне ригорозно барање. Сакал неговиот најпознат еп „Енеида“ да биде запален по неговата смрт. За среќа неговата желба не е исполнета и денес бројни љубители можат да уживаат во ова ремек-дело.

Со смртта на Наполеон Бонапарта се поврзува необична анегдота. Наводно Наполеон по смртта сакал да биде ишишан ќелав, а неговата коса требало да им биде поделена на неговите пријатели.

Поврзани вести

Животна мантра за секој хороскопски знак: Следете го срцето, но „понесете“ го и вашиот мозок со вас!

Слободен печат

Храна која треба да ја избегнувате доколку сте алергични на полен

Слободен печат

ФОТО: Грајмс се пофали со вонземјанските лузни – Девојката на Илон Маск ја покажа новата тетоважа

Слободен печат

ФОТО: Селена Гомез облиена во крв со лисици на рацете

Слободен печат

Ѕвездата на „Сам дома“ Меколи Калкин стана татко

Слободен печат

ФОТО: Принцот Хари во Велика Британија, а Меган сама дома со згоден телохранител

Слободен печат

Остави Коментар