Последната епидемија во Југославија: Мистериозната Вариола вера

Веројатно е дека повеќето од нас кога ќе ги слушнат зборовите „вариола вера“ помислуваат на големиот југословенски филм од 1982 година или како што критичарите жанровски го нарекуваат, „филмот на катастрофата“, снимен десет години по епидемијата на вариола вера.

А како изгледаше епидемијата на големите сипаници во Југославија, од која починаа 40, а беа заболени 184 луѓе.

Првиот пат сомнежот дека се работи за страшна зараза бил на 14 март 1972 година, кога е откриен првиот пациент во селото Дамјан во близина на Ѓаковица. Наводно, на почетокот на таа година муслиманскиот аџија од Призрен, Ибрахим Хоти, по враќањето од аџилак го донесол вирусот во Југославија. Во групата од 24 аџии, Хоти престојувал пет дена во Ирак, посетувајќи свети места на дервишите како што се Карбала, Наџаф и Багдат, места каде што во тоа време биле забележани случаи со големи сипаници.

Прочитајте и...  Фасцинантна глетка: Наместо туристите, во цветањето на црешните уживаат елени (ВИДЕО)

Во родното село Дамјан, од аџилак го пречекале роднините, соседите и пријателите за да му честитаат. Се чувствувал омалаксано и уморно, но сето тоа го препишал на повеќедневното патување со автобус. Добил треска и осип, но набрзо закрепнал. Тој ја преживеал вариола вера, но заразата почнала да се шири.

Imdb

За брзо време епидемијата ги зафатила и Нови Пазар, Чачак, Белград. Најтешко било на Косово, затоа што таму починале девет бебиња. Во Чачак починале три медицински сестри, од вкупно шест медицински работници, колку што заболеле во тој град.

Првата жртва од големи сипаници бил Латиф Мумџиќ, од село во близина на Тутин, а го негувала медицинската сестра Душица Спасиќ. Медицинската сестра Спасиќ не била вакцинирана, и починала две недели по Латиф.

„Штом во институтот „Торлак“ откривме дека станува збор за вирусот вариоала вера, моја задача беше да организирам вакцинирање на сите медицински работници кои биле или ќе дојдат во допир со заразените. Тоа беше околу 15 март 1972 година. Имав мали количини од вакцината, благодарение на Имунолошкиот завод во Хрватска, кој во тоа време произведуваше вакцини против големи сипаници”, во 2017 година се присети примариус д-р Радмило Петровиќ, бивш епидемиолог во институтот „Торлак“.

Прочитајте и...  Фановите ја искритикуваа Лиз Харли за фотката во бикини: Не би требало така да стоиш!

Власта итно прогласи вонредна состојба, во државата се воведе карантин и побараа помош од Светската здравствена организација.

Старите жители на Белград сè уште ги памтат страшните слики на луѓето кои со денови биле затворени во карантин, затоа што не можеле да бидат вакцинирани, а меѓу нив најмногу имало бремени жени. Болниците кои биле прогласени за карантин, биле заградени со жица, а прозорците затворени со решетки. На оние, кои биле во нив, им бил забранет секаков контакт со другите луѓе.

Граѓаните научиле нешто што и денес е главно упатство за борба против вирусите.

„Се научи многу за хигиената, дека мора да се води сметка“, вели Јелена Мијовиќ.

Впечатлива беше дисциплината. Луѓето стрпливо чекаа во ред, доаѓаа да се вакцинираат свесни за сериозноста на ситуацијата. Ние имавме заштитни маски, бевме сигурни дека се владее со ситуацијата и дека тука грешки нема. Околу нас сè упатуваше дека системот е многу уреден бидејќи се знаеше кој, кога и каде може да биде вакциниран, како се следи успехот на вакцината, на кому и како му е ограничено движењето“, се присетуваат сведоците.

Прочитајте и...  НБА ѕвездата слуша српска музика: Погледнете за која песна станува збор! (ВИДЕО)

Со заминувањето на последниот човек од карантинот, на 19 мај 1972 година, епидемијата официјално била запрена.

Две години подоцна, Светската здравствена организација прогласила уништување на вирусот вариола вера.

flickr.com

 

 

Прочитај повеќе

НБА ѕвездата слуша српска музика: Погледнете за која песна станува збор! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

СВЕТ БЕЗ ЛУЃЕ: Што ќе се случува на Земјата кога човештвото ќе исчезне? (ВИДЕО)

Слободен печат.

Нема сепаре и скапо шампанско: Анастасија Ражнатовиќ го прослави роденденот скромно во домашна атмосфера! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Георгина на Кристијано влезе во базен и заборави да го облече долниот дел од бикинито? (ФОТО)

Васко Спасоски

Старлетата малку претера: За вакви бикини треба храброст и некако не е за помлади од 18 години! (ФОТО)

Васко Спасоски

Детето кое најмногу ве лути, личи на вас! Изненадени?

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Зошто треба да каснете овошје пред да одите во супермаркет?

Слободен печат

Цеца Ражнатовиќ и Јована Јоксимовиќ се изнаиграа на прославата по повод Бајрам (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Фасцинантна глетка: Наместо туристите, во цветањето на црешните уживаат елени (ВИДЕО)

Слободен печат

Им светат очите од љубов: Игор Џамбазов и Илина повеќе не се кријат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пијан печен компир (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Заводникот од серијата „Ла Каса де Папел“ е во љубовна врска со Србинката Татјана (ФОТО)

Васко Спасоски