После САД и Германија реагира за спорниот закон за ОВК: Не е во склад со основите слободи

Амбасадорот на САД во Приштина веќе еднаш реагираше на намерата да се донесе овој закон, а тоа уште еднаш го направи и денеска, велејќи дека тоа не е во склад со основите слободи, пред се слобода на говорот.

Откако амбасадорот на САД во Приштина Филип Коснет изнесе сериозни критики на сметка на законот кој Приштина планира да го усвои, а кој ја велича „ослободителната борба“ на терористичката ОВК, тоа го направија и други дипломатски претставници.

– Во демократското општество не би било добро да се гушат расправите ограничувајќи ги со кривичен закон, наведе германскиот амбасадор Јорн Роде.

Швајцарската амбасада во соопштението изрази загриженост дека законот би можел да ја поткопа слободата на изразување, и ги повика косовските лидери да пронајдат други начини за да покажат почитување кон ОВК.

Прочитајте и...  Трамп ја именува Ејми Кони Барет за нов судија во Врховниот суд на САД

– Предложениот закон може да предизвика застрашување кај некои граѓани на Косово и да ги пречи другите процеси насочени кон соочување со минатото, наведуваат од Швајцарската амбасада, пренесува РТС.

Амбасадорот на САД во Приштина веќе еднаш реагираше на намерата да се донесе овој закон, а тоа уште еднаш го направи и денеска, велејќи дека тоа не е во склад со основите слободи, пред се слобода на говорот.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Прес-конференција во Владата за четвртиот пакет економски мерки

– Би се заплашувале граѓаните, од било која националност, било која етничка припадност, кои сакаат да понудат ставови или толкувања надвор од главните текови, би фрлил вел на страв и неизвесност во политичкиот говор и би отворил врата на каприциозни или селективни обвинувања, оценува Коснет во авторскиот текст.

Прочитај повеќе

Гоце Делчев нема да не раздвојува, ќе најдеме решение прифатливо за сите

Слободен печат

Над шест милиони заразени од коронавирус во Индија

Слободен печат

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа

Слободен печат

Заев по повод Денот на Бошњаците: Наскоро и до БиХ само со лични карти

Владина помош и за протестите на ВМРО ДПМНЕ

Љубиша Николовски

Поранешниот менаџер на кампањата на Трамп пренесен во болница, се заканувал со самоубиство

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Американски суд времено ја блокирашe забраната против ТикТок

Слободен печат

Нови рестриктивни мерки во Велика Британија

Слободен печат

Ескалација на конфликтот во Нагорно Карабах: Стотици загинати ерменски војници (ВИДЕО)

Слободен печат

Тркалезна маса за состојбата со болеста беснило во земјава

Слободен печат

Во Црна Гора од денеска дополнителни рестриктивни мерки

Слободен печат

Форум ЦСИД ќе презентира документ за учество на граѓаните во одлучувањето на локално ниво

Слободен печат