7 C
Скопје

После Фајзер и АстраЗенека со лоши вести: Испораките на вакцината за ЕУ ќе бидат помали од предвиденото

Компанијата АстраЗенека денеска соопшти дека почетните испораки на вакцината против коронавирус за земјите од ЕУ, која е развиена со Оксфордскиот универзитет, ќе бидат помали од предвиденото поради застој во производството.

– Почетните количества ќе бидат помали отколку што беше првично предвидено поради намалените приноси на местото на производство во рамки на нашиот европски синџир на снабдување, порача портпарол на британската компанија во писмено соопштение, одбивајќи да даде повеќе детали.

Тој додаде дека компанијата ќе им достави на државите од ЕУ десетина милиони дози во февруари и март, кога ќе продолжи да го зголемува обемот на производството.

Вакцината на АстраЗенека и Оксфордскиот универзитет би требало да добие дозвола за употреба во ЕУ до крајот на овој месец.

Прочитајте и...  Панел: „Последиците од кризите никогаш не се родово неутрални - како женското лидерство влијае за остварување родова еднаквост за време на ковид-19?"

Поврзани вести

Пендаровски: Го поздравувавм усвоениот план и очекувам мерките да дадат резултат во борбата против корупцијата

Слободен печат

Фондацијата Никола Јанчев и компанијата Кожувчканка со донација од 1,5 милион денари за Општата болница во Кавадарци

СП.

Димитров: Борбата за рамноправност сѐ уште трае

Слободен печат

Од утре влажен бран, пообилни врнежи на запад, а на повисоките места снег

Слободен печат

Османи пристигна во Рим на средби со високи италијански претставници и македонски граѓански здруженија

Слободен печат

ВИДЕО | Барлакоски: Радев нема ингеренции за испраќање на служби, тоа е чист ПР потег со предизборна цел

Слободен печат

Остави Коментар