После 25 години вовчето “Мечо” се врати во Градскиот парк во Битола

вовчето мечо/Фото Васка Младеновска
Вовчето “Мечо”, некогашната битолска атракција од денеска е во Градскиот парк и ги чека најмладите на промотивно возење.  Набавката на вовчето и неговото ставање во функција ги реализираше Општината Битола во соработка со ЈП “Паркинзи”, со цел враќање на некогашната атракција за најмладите и создавање на нови можности за нивна забава и рекреација.

     –После 25 години, повторно ја враќаме традицијата, која што беше многу значајна за Битола. “Мечо” повторно стартува во Битола. Ова е еден мал придонес за градот, на задоволство на најмладите, на нивните родители, на сите добронамерни граѓани, кои се радуваат на овој настан. Би сакал да се заблагодарам на советниците од Советот на  Битола, што ја поддржаа оваа иницијативаОва е само една од сите добри работи кои ги правиме со заедничка соработка, како со јавното претпријатие, така и со бизнис секторот и ги повикувам и сите други општествено одговорни компании, да продолжат да работат на овој начин, а ние како локална самоуправа сме отворени за соработка, изјави битолскиот градоначалник Тони Коњановски.

     Директорот на ЈП “Паркинзи”, Зоран Михајловски ги повика најмладите да бидат дел од промотивните бесплатни возења.

Промотивните возења со “Мечо” ќе продолжат од вторник до неделаод 10:00 часот до пладне.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот