1 C
Скопје

Послаб земјотрес почувствуван во Гевгелија и околината

Земјотрес со интензитет од речиси четири степени според Европската макросеизмичка скала, чиј епицентар бил во Грција, е почувствуван вечерва во Гевгелија и околината.

„Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје,  вечерва во 20 часот и 33 минути регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа на 200 km југоисточно од Скопје и потекнува соседна Грција. Земјотресот имаше локална Рихтерова магнитуда ML3.8, а беше почувствуван од населението во Гевгелија и околината, со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала“, соопшти вечерва Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Прочитајте и...  Осуди за непримерниот чин на Вевчанскиот карневал

Поврзани вести

СДСМ: Владата обедбедува вакцини, а ВМРО ДПМНЕ обезбедува само деструкција и лажни вести

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Не може курир да биде виновен за тоа што бандитската власт на Заев владее со судството

Слободен печат

Петров: За видеата не се трошени државни пари

Слободен печат

Стоилковски: Цел регион се вакцинира, само Македонија извиси

Слободен печат

Арсовски: Коста Петров троши 200 илјади евра за себепромоција

Слободен печат

Приведено лице за реметење на редот на паркингот на Клинички

Остави Коментар