Посебно признание за афирмација на спортот за Евгениј Поп Ацев - Слободен печат

Посебно признание за афирмација на спортот за Евгениј Поп Ацев

Евгениј Поп Ацев трета година по ред триумфира во светската серија на ултраматони. Македонскиот пливач на последниот маратон кој се одржа минатиот викенд во Капри, Италија го освои второто место но и тоа беше доволно да биде најдобар во генерален пласман и тоа трета година по ред. Националната пливачка федерација му приреди свечен дочек на Поп Ацев и притоа му додели и награда, посебно признание за афирмација на пливањето и достојно претставување на нашата земја.

– Би сакал да се заблагодарам на сите присутни и на НПФ за овој убав пречек. За мене ова е трета титула, но прво вакво признание, и посебно сум среќен и горд поради тоа. Се надевам дека и понатаму ќе ја претставувам Македонија не само во исто, сакам да биде дури и во подобро светло.
Голема благодарност до мојата фамилија, до клубот, до државата за поддршката која ја имав во овој период и изминатите години. Се надевам дека ќе продолжам со одлични резултати и дека и во иднина ќе ве радувам со добри резултати – се заблагодари Евгениј Поп Ацев.

Прочитајте и...  Како Вардар да го избегне ПСЖ во осминафиналето на ЛШ

Во Националната Пливачка Федерација се горди на надобриот македонски пливач маратонец.
– Успесите на Евгениј Поп Ацев се за огромна пофалба, и треба да бидат одбележани. Во 2015 прво место, 2017 прво место, 2019 прво место, сите во светскиот куп во ултра гран при серијата под календарот на Светската пливачка организација. За овие успеси, и за другите негови достигнувања Националната пливачка федерација на Евгениј Поп Ацев му доделува посебно признание за афирмација на спортот за достојно претставување на Република Македонија. Неговите успеси се и наша гордост”, изјави претседателот на НПФ, Александар Филипчев.

Прочитај повеќе

„ГЕНИЈАЛЕЦ“ од Црна Гора: И Џордан мислеше дека хеликоптерот нема да падне, па падна (ВИДЕО)

Слободен печат

Ван Дајк е клучот за успехот на Ливерпул

Слободен печат

МЕГА СКАНДАЛ во Барселона: Претседателот Бартомеу на социјалните мрежи ја оцрнувал својата најголема ѕвезда, Лионел Меси

Слободен печат

Наставник на учениците им дал тест во чест на Коби Брајант

Слободен печат

Избран слоганот на Олимписките игри во Токио (ВИДЕО)

Слободен печат

Ајакс на лето ќе биде како супермаркет, дури осум фудбалери си заминуваат

Слободен печат

Остави Коментар

11 + четиринаесет =

Прочитај повеќе

Реал ја одреди цената на Хамес Родригез

Слободен печат

Касилјас и официјално ќе се кандидира за претседател на Шпанската федерација

Слободен печат

Ленард: Ти благодарам Коби, за сè што направи за мене! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барселона има 15 дена да ангажира напаѓач

Слободен печат

Солскјер: Пол Погба не е играч на Рајола!

Слободен печат

ЕХФ тв: Навивачите на Вардар го одбележаа викендот во ЛШ! (ВИДЕО)

Слободен печат