-7 C
Скопје

Посебен сообраќаен режим во Скопје поради трката „Прв до врв”

Поради одвивање на спортско-рекреативната трка „Прв до врв” денеска Министерството за внатрешни работи ќе воведе посебен сообраќаен режим на сообраќајниците каде ќе се одвива трката. Сообраќајот ќе се пренасочува по околните сообраќајници.

Како што информираат од МВР,  почеток на манифестацијата е во 9:45 часот,  а трасата на движење на велосипедската трка е од пред Музеј на град Скопје на улицата „Св. Кирил и Методиј”, лево по бул.„Св. Климент Охридски”, во продолжение по бул.„Мајка Тереза”, лево по ул.„Тодор Александров”, во продолжение по локален пат за Средно Водно до врвот на Водно („Милениумски крст”).

Трасата на движење на планинарите, пак, е со почеток од пред ОУ„Кочо Рацин” на бул.„Мајка Тереза”, право по ул.„Тодор Александров” и кај ул.„Салвадор Аљенде” десно, по ридско пешачките патеки кон Средно Водно, а од Средно Водно кон врвот на Водно („Милениумски крст”).

Прочитајте и...  ВИДЕО+ФОТО: Жив ланец, вулгарно обраќање кон полицијата во Минск, приведени 313 лица

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници по сообраќајниците каде што ќе се одвива трката.

Поврзани вести

Над 26.000 новозаразени во Русија, 569 лица починаа – најмногу од почетокот на пандемијата

Слободен печат

Зошто вчеравечер доцнеше статистиката за ковид-19?

Мирослава Бурнс

Автобускиот превоз во Приштина ќе биде бесплатен во наредните месец дена

Слободен печат

МВР: Изречени 202 казни по разни основи во последниот ден од ноември

Слободен печат

Црн рекорд во Бугарија: Во еден ден починаа 221 лице од последиците на ковид-19

Слободен печат

Директна авио-конекција меѓу Македонија и Украина: Од 6 декември по два неделни лета Киев-Скопје-Киев

Слободен печат

Остави Коментар