Португалија со тенкови „Леопард 2“ ќе ја помага Украина

Фото: Bundeswehr/Wikipedia

Португалскиот премиер Антонио Коста денеска изјави дека во Украина ќе испрати тенкови „Леопард 2“, додавајќи дека неговата земја преговара со Германија за набавка на делови потребни за поправка на неупотребливите тенкови „Леопард“ од португалските вооружени сили.

Коста не соопшти колку тенкови ќе бидат испратени во земјата што една година се соочува со инвазија од својот сосед Русија.

-Работиме на организирање на испораката. Знам колку тенкови ќе испратиме во Украина, но тие информации ќе ги соопштиме во соодветно време, изјави Коста за агенцијата „Луса“ за време на патувањето во Централноафриканската Република, пренесе Гардијан.

Адмирал Антонио Силва Рибеиро, командант на вооружените сили на Португалија, минатиот месец изјави дека Португалија има 37 тенкови „Леопард 2“, по што локалните медиуми објавија дека повеќето од нив биле неисправни.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот