Португалија ќе ги одобри барањата за престој на мигрантите

Партугалија најави дека во период на епидемија на коронавирус ќе им бидат одобрени барањата на сите мигранти кои аплицирале за престој во таа земја.

Сите баратели на азил кои започнаа да аплицираат, сега ќе добијат статус на жители, пренесува Би-Би-Си.

Португалските власти соопштија дека таквата одлука е чин на солидарност во време на криза”.

Во Португалија, околу 5.000 луѓе се заразени со коронавирусот, а 100 починаа. 

Прочитајте и...  „АПЕКС Македонија“ донираше болнички кревети во износ од 20.000 евра на Инфективната клиника

Прочитај повеќе

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат

Белата куќа: Единствено Трамп има право да се повика на Законот за бунт

Слободен печат

Eрдоган ја зголеми поддршката за либиската Влада

Слободен печат

Сите во своите домови, започна 80-часовниот карантин

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вашингтон тајмс: Антифа со месеци подготвувала бунт против властите во САД

Слободен печат

СЗО го промени ставот: Mасовните собири не се само рекреативни настани, туку значително влијаат на менталното и физичко здравје

Слободен печат

Ослободен Американецот кој две години беше во затвор во Иран

Марина Дамческа

Уште едно убиство во САД: Полицаец уби демонстрант со пет куршуми

Слободен печат

Граѓани во Тирана, Драч и Валона излегоа на протестен марш против сексуалното насилство

МИА Агенција

Захарова предупредува: САД подготвуваат незаконска инвазија на Венецуела

Слободен печат