-8 C
Скопје

Португалија ги олеснува мерките за Божиќ, но не и за Нова Година

Поргугалија ќе ги ублажи рестриктивните мерки за сузбивање на коронавирусот за време на Божиќ, но не и околу Нова Година, објави денеска владата.

Забраната за патување во рамки на државата ќе биде укината помеѓу 23 и 26 декември, објави социјалистичкиот премиер Антонио Коста, повикувајќи ги луѓето да не поминуваат премногу време без маска на поголеми собири.

За Божиќ нема да има ограничувања на бројот на луѓе по домаќинство, а полицискиот час на 24 и 25 декември ќе биде поместен од 23 часот до 2 часот по полноќ, пренесува „Ројтерс“.

-Семејствата денес имаат доволно информации за да знаат колку се ризични собирите- рече Коста, додавајќи дека „на португалскиот народ мора да му се верува“.

Прочитајте и...  Косово: 294 новозаболени од ковид-19 и девет починати во последните 24 часа

Уличните прослави ќе бидат забранети за Нова Година, а собирите надвор ќе бидат ограничени на најмногу шест лица.

Луѓето тогаш сè уште ќе можат да се дружат во своите домови, но само ако останат во нивната област и се вратат дома пред полицискиот час во 2 наутро.

Португалија во вториот бран забележа рекорден број на заразени и починати лица.

Од почетокот на пандемијата,  Португалија со 10 милиони жители забележа 318 илјади заразени и скоро 5 илјади починати.

Поврзани вести

ВИДЕО | Последен говор на Трамп: Не го спомена Бајден, ама нагласи дека е прв претседател кој не почнал војна

Слободен печат

ВИДЕО | Бајден не можеше да ги скрие солзите пред своите сограѓани: Извинете за емоциите, сакам само покојниот син да беше тука

Слободен печат

Ердоган најави радикални реформи во економијата и судството

Слободен печат

Усвоен планот за распределба на административните службеници во земјава

Слободен печат

Помпео: Мултикултурализмот не е својствен за Америка

Слободен печат

Јанша: Вакцинација на 70 отсто од населението во Словенија до почетокот на летото

Слободен печат

Остави Коментар