Португалија е новата ракометна сензација во Европа - Слободен печат

Португалија е новата ракометна сензација во Европа

Најдобрите португалски играчи продолжуваат да ги одушевуваат ракометните фанови со своите игри на континенталниот собир 2020 (Австрија, Шведска, Норвешка).

Пред почетокот на Европското ракометно првенство никој не зборуваше за нив, дури и им најавуваа дека нема да ја поминат ниту прелиминарната фаза, но во последните пет години имаат голем подем.

Португалија после 14 години е повторно дел од еврошампионатите, ракометарите предводени од селекторот Пауло Фереира приредија големо изненадување во прелиминарната фаза ја совладаа Франција, триумфираа над Босна и Херцеговина, а загубија од Норвешка.

Победнички ја стартуваа главната фаза во Малме, направија уште едно големо изненадување совладувајќи еден од организаторите на турнирот, Шведска која е освојувач на четири европски знатни медали.

Португалците неочекувано убедливо со 35:25 ги совладаа Швеѓаните и со овие бодови се сериозни кандидати за една од првите две позиции во групата 2 кои водат во полуфиналето.

Прочитајте и...  Ленард: Ти благодарам Коби, за сè што направи за мене! (ВИДЕО)

По шест голови имаа Фераз, Махалгаеш и Силва, а во поразените редови по четири запишаа Петерсон и Нилсон.

Претходно во истата група Норвешка триумфираше над Унгарија (36:29), а Словенците беа подобри од Исланд (30:27). Табела: Норвешка 4 бодови, Словенија 4, Португалија 2, Унгарија 2, Шведска 0, Исланд 0.

Двојките во второто коло (19. јануари) се Португалија-Исланд, Словенија-Унгарија и Норвешка-Шведска.

Прочитај повеќе

УЖАС ВО САД: Поранешни одбојкарки загинаа во сообраќајна несреќа (ВИДЕО)

Слободен печат

Кадетите со половичен ефект на стартот од Медитеранските игри

Слободен печат

Меси и Хамилтон ја „поделија“ наградата Лауреус

Слободен печат

„ГЕНИЈАЛЕЦ“ од Црна Гора: И Џордан мислеше дека хеликоптерот нема да падне, па падна (ВИДЕО)

Слободен печат

Ван Дајк е клучот за успехот на Ливерпул

Слободен печат

МЕГА СКАНДАЛ во Барселона: Претседателот Бартомеу на социјалните мрежи ја оцрнувал својата најголема ѕвезда, Лионел Меси

Слободен печат

Остави Коментар

дванаесет − 6 =

Прочитај повеќе

Наставник на учениците им дал тест во чест на Коби Брајант

Слободен печат

Избран слоганот на Олимписките игри во Токио (ВИДЕО)

Слободен печат

Ајакс на лето ќе биде како супермаркет, дури осум фудбалери си заминуваат

Слободен печат

Реал ја одреди цената на Хамес Родригез

Слободен печат

Касилјас и официјално ќе се кандидира за претседател на Шпанската федерација

Слободен печат

Ленард: Ти благодарам Коби, за сè што направи за мене! (ВИДЕО)

Слободен печат