Португалецот Рибеиро ќе ги брани боите на РК Металург

Фото: rkmetalurg.mk

Металург продолжува со екипирањето на својот состав, денеска свој потпис на договорот со клубот од Автокоманда стави португалското лево крило, Улисис Рибеиро.

Рибеиро (30 години, 181 см, 76 кг) е замената за Милан Поповиќ, кој по завршувањето на договорот со Металург замина во романското првенство.

Матичниот клуб на новото засилување е Сао Бернардо од каде потоа замина во Мадеира и таму остана се до минатата сезона кога се пресели во екипата на Хари Ап од холандското првенство.

Проблемите со ковид-пандемијата беа причина што Рибеиро минатата сезона одигра само 13 средби на кои постигна 33 гола.

Покрај својата левокрилна позиција, одлично се снаоѓа и на позиција среден бек, а со Металург потпиша договор на две години.

Улисис Рибеиро е шестото засилување на Металург за новата сезона, по браќата-бекови Њокас, пикерот Костадин Петров, средниот бек Бобан Каковски и голманот Димитар Бардаковски.

Табадоа: Е. Пелистер е добар проект за мене, сакам да и помогнам на екипата да освојува титули

Видео на денот