7 C
Скопје

Портпаролот на Џонсон: Навални веднаш да биде ослободен

Руските власти треба веднаш да го ослободат рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, изјави денеска портпаролот на британскиот премиер Борис Џонсон.

– Запрепастувачки е што руските власти го задржаа во притвор господинот Навални и тој мора веднаш да биде ослободен. Наместо да го гони Навални, Москва треба да ја исполни својата обврска според меѓународното право и да истражи и објасни употреба на хемиско оружје на руско тло, изјави портпаролот на британскиот премиер.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Мрдна ли судството од „мртва точка“, разговор со новинарот Лука Андреев

Поврзани вести

Која е нишката што ја поврзува Македонија со кланот „Америка“

Слободен печат

Милета Миљаниќ, ака Мајк падна во Њујорк: Агентите на ФБИ му ставија лисици на рацете на водачот на кланот „Америка“

Слободен печат

Хелен Мирен ќе ја напише светската порака по повод Светскиот ден на театарот

Слободен печат

Вашингтон со критика до Пекинг заради наметнување на изборниот закон во Хонгконг

Слободен печат

ВИДЕО I Еден мигрант загина, а неколку се повредени во експлозија во минско поле во близина на Плитвице

Слободен печат

Захарова: Русија конструктивно ќе одговори на позитивните сигнали од САД

Слободен печат

Остави Коментар