Портпарол на ЈСП: Детална дезинфекција на автобусите, возачите со маски и ракавици се одделени во кабините

Откако се воведени рестриктивните владини мерки за борба против Ковид 19, линиите градските автобуски линии „Сити турс“, како и 25, 25А и 25Б кои се обраќаат до Водно се укинати. Во меѓувреме, редуцирани се неколку лини, информираше утрово во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, Деспина Трајковска Димова, портпарол на ЈСП.

А по саботниот возен ред, воспоставен на дневно ниво поради намаленоста на патници, поради самоизолација и реакциите на граѓаните дека се создава гужва во автобусите, појачани во утринскиот период , кога има поголема фреквенција на луѓе, се линиите 2, 5, 11, 22, 57, 61, 62 и уште десетина други линии.

-Автобусите редовно се одржуваат, но по појавата на Ковид 19, возилата се подложни на дополнителна дезинфекција, со распрскување на соодветни средства и рачно дезинфицирање на ракодржачите, кај што се валидаторите на билети и слично. Возачите освен маски и ракавици одделени се во кабина од патниците, вели Трајковска Димова.

Прочитајте и...  Песков: Шишето од кое пиел Навални би можело да биде доказ, но е изнесено од Русија

ЈСП работи со скратено работно време, се одржува оптималниот број на вработени, а поради намалената фреквенција, затворени се и некои пунктови за продажба на карти.

Прочитај повеќе

Хафтар: Ќе ги отвориме нафтените полиња за да ја обезбедиме иднината на Либија

Слободен печат

Советот за човекови права на ОН усвои Резолуција за Белорусија

Слободен печат

Германското МНР за бугарскиот меморандум- историјата нека им остане на историчарите

Слободен печат

Димитров: Бугарија во членот 2 од Договорот за пријателство има обврска да ни помага во процесот на европска интеграција

Слободен печат

Ковачев: Гоце Делчев е на Македонија, никој не сака да и го земе, тој е и на Бугарија

Слободен печат

Над 13 илјади заразени во еден ден во Франција, во Париз заразата се шири најбрзо

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Атина „цвета“ короната, 40 отсто од вработените ќе работат од дома, се откажуваат концерти и кино проекции

Слободен печат

Претседателот на Гватемала заразен со ковид-19

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Николовски и неговиот шеф се криминалци

Две брачни двојки пријавиле 1.200 лажни бремености, од француските власти извлекле близу два милиони евра

Слободен печат

Џонсон: Доаѓа втор бран, се плашам дека е неизбежен

Османи: Нема да дозволам сопки и емоции да влијаат на патот кон ЕУ, верувајте во тоа

Слободен печат