6 C
Скопје

Порошенко станува тв-магнат

Поранешниот претседател на Украина, Петро Порошенко го купи украинскиот ТВ канал „Прајамој”, што претходно беше во сопственост на поранешниот шеф на градската администрација во Киев, Владимир Макеенко.

Порошенко истакна дека платил за телевизијата „многу пари што можеле да одат во добротворни цели”.

Медиумите се во сопственост на Prime Assets Capital, што е 100 отсто во сопственост на поранешниот претседател Петро Порошенко. Како што рече поранешниот претседател, одлуката за такво купување ја донел тој по објавувањето информации дека може да бидат воведени санкции за Владимир Макеенко и телевизијата да биде затворена.

Повеќе од 20 кривични пријави има во моментот против Порошенко.

Прочитајте и...  Поранешен перуански претседател доби 10-годишна забрана за јавна функција бидејќи се вакцинирал преку ред

Поврзани вести

Вучиќ: Србија ќе биде велесила во производството на вакцини

Слободен печат

Лекарот на Навални предупреди дека неговото здравје се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Пентагон потврди, објавената снимка со НЛО е вистинска

Слободен печат

Чешка протера 18 руски дипломати, обвинети се дека работеле за специјални служби

Слободен печат

Вучиќ за нон – пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план – се залагам за постојните граници

Слободен печат

Веља Невоља и Месар во паника: Пронајдена ДНК трага од нивна жртва – мислеа дека ако „нема тело – нема дело“

Слободен печат

Остави Коментар