Порошенко ќе прави тест на детектор за лаги

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко е повикан да направи тест на детектор за лаги, објави денеска киевскиот Истражувачки институт за форензички тестирања.

Полиграфскиот тест е закажан за утре, пренесе ТАСС, цитирајќи ја изјавата на портпаролот на институтот.

Претходно, Државното истражно биро на Украина соопшти дека судот во Киев издал дозвола за испитување на поранешниот претседател со употреба на полиграф.

Дозволата е издадена во рамки на истрагата за случајот во кој Порошенко е осомничен за затајување данок по продажбата на телевизискиот канал „Приамои“.

Порошенко веќе беше испитан како сведок за овој случај.

Против поранешниот шеф на државата отворени се десетина кривични пријави откако загуби на претседателските избори минатата пролет. Тој е осомничен и за велепредавство, злоупотреба на положбата, како легализација на криминални приходи.

Прочитајте и...  МРТВ ќе емитува 4 нови телевизиски канали, еден посветен на децата

Прочитај повеќе

На секои 15 минути доаѓа возило со ковчег, блиските имаат 5 минути да се простат од покојникот: Погреби во Шпанија во време на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат

Поведена постапка за три лица кои го прекршиле полицискиот час во Гостивар

Слободен печат

Брачна двојка од Шпанија го победи коронавирусот: Заедно се 65 години, не се одвојуваа ниту во болница

Слободен печат

Продавниците се претворија во куќи на стравот: Австријците со страв пазарат (ФОТО)

Слободен печат

Автобусите на ЈСП „Скопје“ нема да превезуваат патници за време на викендот

Слободен печат

Војската на САД тврди дека го убила лидерот на групата Ал Шабаб

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мнучин: Потребни се уште 250 милијарди долари кредити за малиот бизнис

МИА Агенција

Повеќе од четири милијарди лица во карантин во околу 100 земји во светот

МИА Агенција

МРТВ ќе емитува 4 нови телевизиски канали, еден посветен на децата

Слободен печат

Продолжува проклетството на Кендиеви: Пронајдено телото на внуката на Кенеди, се трага по нејзиниот 8-годишен син (ВИДЕО)

Слободен печат

Помпео уште еднаш и честита на нашата држава за влезот во НАТО

Слободен печат

Продолжени роковите за барања на правото за остварување на пензиско и инвалидско осигурување

Слободен печат