17 C
Скопје

Пораз на одбојкарите и во втората контрола во Софија

Одбојкарската репрезентација на Македонија го претрпе и вториот пораз на пријателскиот натпревар против Бугарија која се игра во Софија.

Идентично на вчера, избраниците на селекторот Матијашевиќ се поразени во четири сета и тоа со 25:23, 25:17, 22:25, 25:20.

Во првиот сет одлучувачкиот момент се случи во самиот финиш кога Бугарија дојдоа до 23:21 и предноста успеаја да ја задржат до крајот на сетот.
Во вториот сет, избраниците на селекторот Матијашевиќ беа рамноправни до 13:13 по што противникот со направи серија од 12:4 и го освои вториот сет. Во третиот сет, нашите одбојкари одиграа одлично и успеаја да го решат во своја корист со 25:22, но немаа сили истиот подвиг да го направат и во четвртиот сет.

Прочитајте и...  ПСЖ веќе има листа на имиња кои треба да го заменат Мбапе

Натпреварите против Бугарија во Софија беа последни контроли за македонските одбојкари кои веќе од понеделник ги очекува настапот на двата квалификациски турнири кои ќе се играат во салата „Борис Трајковски“ во Скопје. Противници на Македонија се селекциите на Турција и на БиХ, а целта е првото место во групата, додека во игра е и второто место доколку сме меѓу петте најдобри второпласирани, меѓу седумте групи.

Поврзани вести

ВИДЕО: Отказ за судијата кој не го призна голот на Роналдо против Србија!

Слободен печат

Блажевска Еминова со норма за учество на Европското и Светското младинско првенство во пливање

Слободен печат

ВИДЕО I Денот кога мамбата се одјави и го одигра последниот натпревар во НБА

Слободен печат

Федерер се откажа од Мастерсот во Рим

Слободен печат

Реал и Манчестер јунајтед на лето ќе се тепаат за српски репрезентативец

Слободен печат

Барселона е највреден клуб на светот, а должи милијарда евра

Слободен печат

Остави Коментар