Пораст на новозаразени во Србија: 276 заболени и тројца починати во последните 24 часа

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани уште 276 лица заразени со Ковид-19, а три лица починале, со што вкупниот број на жртви е зголемен на 277, објавено е денеска на интернет страницата ковид-19.рс.

Во исто време, расте и бројот на лица на респиратор и денеска има 42, што е за шест повеќе од вчерашниот пресек, додека вкупно се активни 1.625 случаи.

Во изминатите 24 часа тестирани се 8.377 лица, а вкупниот број на тестирани изнесува 401.240.

Од почетокот на епидемијата во Србија се регистрирани 14.564 случаи на новиот коронавирус, а починале 277 лица со што стапката на смртност е 1,90 проценти.

Прочитајте и...  Макрон бара катедралата Нотр Дам да биде обновена како што изгледала претходно

Прочитај повеќе

САД со над 65.000 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа

Слободен печат

Макрон бара катедралата Нотр Дам да биде обновена како што изгледала претходно

Слободен печат

САД формира специјална група за борба против кибер измами

Слободен печат

Турски експерт: Високите температури не го уништуваат коронавирусот

Слободен печат

ПРЕДИЗБОРНИ ВЕТУВАЊА: Старите ветувања за гасификација, за Чебрен и за инспектори во ново руво

Весна Дамчевска

Вработен во прес-службата на Меркел наводно шпинирал за Египет

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Калифорнија го оспоруваат решението за странските студентски визи

Слободен печат

Од денес во Италија забранет влез за државјани на 13 земји, на списокот и С. Македонија

Слободен печат

Огненовски од Демократи: Да се врати украденото од народот и да се донесе една изборна единица

Миа Агенција

Во Словенија одобрена апликација за следење на новиот коронавирус

Слободен печат

Северна Кореја: Разговори со САД би му користеле само на Вашингтон

Слободен печат

Стејт департмент: Одобрена продажба на борбени авиони Ф-35 на Јапонија

Слободен печат