Пораснаа бројките од одѕивот на изборите во Албанија, гласале скоро 23 проценти од граѓаните

Централната изборна комисија објави нови податоци за излезноста на гласачите на изборите од 30-ти јуни во Албанија.

Топ Чанел јавува дека според податоците на ЦИК, на гласањето учествувале 812, 249 граѓани или 22.97 проценти, бројки кои се повисоки од 21.6 проценти, кои беа соопштени во неделата навечер.

Бројката на неважечки гласови изнесувала 45,276, но овде не влегуваатт гласачките лифчиња кои биле оштетени или ставени во погрешни кутии.

Опозиција која не учествуваше на локалните избори, тврди дека излезеноста на изборите била 15.12 проценти.

Прочитајте и...  Италија и Шпанија бараат координирано отворање на границите на ЕУ

Прочитај повеќе

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат

Бројот на заразени од коронавирус во светот расте пребрзо: Дневно по 100.000 нови случаи

Слободен печат