Поранешниот претседател Црвенковски еден од учесниците на Копаоник бизнис-форумот

Од другите гости од Македонија, во Србија ќе бидат и бизнисменот Светозар Јаневски од винарницата „Тиквеш“ и претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески.

Од 1 до 4 март годинава, во Конгресниот центар на хотелот „Гранд“ во Копаоник ќе се одржи бизнис-форум, на кој дел од главните теми ќе бидат „одливот на мозоци“ и четвртата индустриска револуција.

На форумот се предвидени панели за четвртата индустриска револуција, дигитализацијата, образованието, паметната специјализација, политиките на вработување и друго.

Копаоник бизнис-форумот е познат по тоа дека присуство земаат многу државници, претставници на меѓународни финансиски институции, бизнисмени, инвеститори, членови на дипломатскиот кор и многу друго.

Оваа година учеството го потврдија многу истакнати луѓе од оваа сфера, а меѓу другите гости, на Копаоник бизнис-форумот, заедно со други поранешни државници, ќе учествува и поранешниот македонски претседател Бранко Црвенковски.

Од другите гости од Македонија, во Србија ќе бидат и бизнисменот Светозар Јаневски од винарницата „Тиквеш“ и претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески.

Прочитајте и...  Германскиот министер Рот со видео порака му даде поддршка на Никола Димитров

Копаоник бизнис-форумот го организира Сојузот на економисти на Србија во соработка со Мастеркард.

Прочитај повеќе

Научници бараат од СЗО да ги смени препораките: Коронавирусот се пренесува и преку воздух

Слободен печат

Вандализам на ловиштата во Македонска Каменица

Слободен печат

Глас за Македонија од Куманово: Борба против корупција, поддршка за мали семејни фирми

Слободен печат

Зибери: 20.000 евра грантови за секој млад фермер под 35-годишна возраст

Слободен печат

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ не смее да каже ни „п“ од правна држава

Слободен печат

Мицкоски: Заев и СДСМ се “доктори по наука” за криминал, пљачка, корупција и национално предавство

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев: Груевизмот и лажниот патриотизам завршија, продолжуваме по вистинскиот пат

Слободен печат

Неофицијални резултати: ХДЗ освои 71 мандат

Слободен печат

Дурловски од Крушево: Јавно ја прашувам Шекеринска дали СДСМ стои зад заложбите на БЕСА со кои се заговара кантонизација на Македонија

Слободен печат

ДАЛИ НИ СЕ ПОДГОТВУВА НОВА КАТАСТРОФА? Во Кина откриен случај на бубонска чума, издадено предупредување од трет степен

Слободен печат

Спасовски: Домашна платежна картичка ќе добијат и пензионерите, стечајците, самохраните родители и невработените

Слободен печат

Николоски: Поддршка на млади земјоделци со неповратни 20.000 евра и до 50 проценти за механизација

Слободен печат