Поранешниот претседател Црвенковски еден од учесниците на Копаоник бизнис-форумот - Слободен печат

Поранешниот претседател Црвенковски еден од учесниците на Копаоник бизнис-форумот

Од другите гости од Македонија, во Србија ќе бидат и бизнисменот Светозар Јаневски од винарницата „Тиквеш“ и претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески.

Од 1 до 4 март годинава, во Конгресниот центар на хотелот „Гранд“ во Копаоник ќе се одржи бизнис-форум, на кој дел од главните теми ќе бидат „одливот на мозоци“ и четвртата индустриска револуција.

На форумот се предвидени панели за четвртата индустриска револуција, дигитализацијата, образованието, паметната специјализација, политиките на вработување и друго.

Копаоник бизнис-форумот е познат по тоа дека присуство земаат многу државници, претставници на меѓународни финансиски институции, бизнисмени, инвеститори, членови на дипломатскиот кор и многу друго.

Оваа година учеството го потврдија многу истакнати луѓе од оваа сфера, а меѓу другите гости, на Копаоник бизнис-форумот, заедно со други поранешни државници, ќе учествува и поранешниот македонски претседател Бранко Црвенковски.

Од другите гости од Македонија, во Србија ќе бидат и бизнисменот Светозар Јаневски од винарницата „Тиквеш“ и претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески.

Прочитајте и...  Нетанјаху се пофали со подобрување на односите со Судан

Копаоник бизнис-форумот го организира Сојузот на економисти на Србија во соработка со Мастеркард.

Прочитај повеќе

Портпаролката на НАТО го поздрави донесувањето на Законот за одбрана

Слободен печат

Сириската армија собори дронови во близина на нафтена рафинерија

МИА Агенција

Најмалку девет лица се повредени во сообраќајни несреќи предизвикани од невреме во Германија

МИА Агенција

Медиумите да се регистрираат во ДИК доколку имаат платено политичко рекламирање

Слободен печат

Ќе биде ли Избирачкиот список дежурен виновник и за изборите на 12 април?

МЗШВ: Јавните огласи за распределба на земјоделско земјиште се спроведуваат согласно законот

Слободен печат

Остави Коментар

два × пет =

Прочитај повеќе

Се состана работната група во МВР со цел надминување на состојбата со пасошите, закажана уште една средба

Слободен печат

ЕК за реконструкција на Албанија ќе издвои 100 милиони евра

Слободен печат

Бугарските власти поради птичји грип ќе усмртат 5.380 патки

МИА Агенција

Спасовски во Брисел на средба со лидерите од Западен Балкан и еврокомесарот Вархељ

МИА Агенција

Расчистена депонијата под Кале

Слободен печат

Врховниот суд во Индија пресуди: Жените ќе можат да бидат воени команданти

МИА Агенција