Поранешниот новинар Давид Сасоли е нов претседател на Европскиот парламент – Слободен печат
ВестиПланета

Поранешниот новинар Давид Сасоли е нов претседател на Европскиот парламент

Сасоли (63) беше избран во вториот круг од гласањето. Мандатот на претседателот на ЕП е две и пол години.

Италијанскиот социјалист Дaвид-Марија Сасоли денеска е избран за претседател на Европскиот парламент.

Сасоли (63) беше избран во вториот круг од гласањето. Мандатот на претседателот на ЕП е две и пол години.

Сасоли е поранешен новинар по потекло од Фиренца и пратеник во Европскиот парламент веќе една деценија.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close