Поранешниот министер за одбрана – нов претседател на Шри Ланка – Слободен печат
ВестиПланета

Поранешниот министер за одбрана – нов претседател на Шри Ланка

Се очекува Раџапакса утре да положи свечена заклетва во древен будистички храм.

Опозицискиот кандидат и поранешен министер за одбрана на Шри Ланка Готобаја Раџапакса е прогласен за победник на вчерашните претседателски избори.

Се очекува Раџапакса утре да положи свечена заклетва во древен будистички храм.

Во првата изјава по победата над кандидатот на владејачката партија Саџит Премадаса, кој е министер за домување во актуелната влада, Раџапакса порача дека ќе биде водач на сите граѓани во земјата, сите 22 милиони, без разлика на нивниот етнички и верски идентитет.

Централната изборна комисија соопшти дека тој освоил 52,25 отсто од гласовите наспроти неговиот политички ривал, кој доби 41,99 отсто.

Раџапакса (70) е помлад брат на поранешниот претседател Махинда Раџипакса, кој беше на власт од 2005 до 2015 година. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close