Поранешниот менаџер на кампањата на Трамп сведочи во Конгресот

Поранешниот менаџер на кампањата на Доналд Трамп, Кори Левандовски, денеска ќе сведочи пред Комитетот за правда на Претставничкиот дом, за тоа дали Трамп ја опструирал правдата.

Ова е прво од неколку закажани сведочења во рамки на заложбите на некои демократски конгресмени да започнат процедура за импичмент на претседателот.

Трамп од демократите е осомничен дека вршел опструкција на правдата со барањето до Левандовскии да врачи писмена наредба до поранешниот главен обвинител Џеф Сешнс да ја лимитира истрагата на поранешиот специјален обвинител Робарт Малер за руската вмешаност во изборите 2016 година. Левандовски сепак никогаш не ја пренел наредбата на Трамп.

Во меѓувреме, овинителството на Њујорк со судски налог побара увид во личните и корпоративните даночни пријави на претседателот за период од осум години со цел да се изврши увид во повратот на данокот. Обвинителите се посебно заинтересирани за исплати што ги направил личниот адвокат на Трамп, Мајкл Коен, кон порно актерката Сторми Даниелс, откако таа тврдеше дека имала афера со Трамп.

Прочитајте и...  Чулев: Големата бројка на лица кои се носители на вирусот е факт кој не смееме да го игнорирамe

Претседателот негираше дека имал афера и каква било злоупотреба.

На претходни сведочење во Конгресот Коен призна дека ги извршил плаќањата. Тој сега издржува казна затвор во траење од три години за финансиски малверзации, затајување данок и други кривични дела.

Прочитај повеќе

Хаос во Мексико: Приведени полицајци за смртта на млад човек во полициски притвор (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Ако не престане да биде политичка организација, Болсонаро се закани дека Бразил ќе го напушти СЗО

Слободен печат

Парли: Француските вооружени сили го убија шефот на Ал Каеда во северна Африка

Слободен печат

Трудо на протест против расизмот, клекна во знак на солидарност

Слободен печат

Фејсбук започна да ги означува страниците создадени од кинески и руски државни медиуми

Слободен печат

Ахмети посака Албанец за премиер, СДСМ порача дека со овој услов ДУИ нема да бидат дел од владината коалиција

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Активни 1.009 случаи на коронавирус во земјава, очекувањата се вториот бран кратко да трае

Слободен печат

Втор ден карантин за четири града, Филипче повика граѓаните да се придржуваат до мерките за заштита

Слободен печат

Денеска е Задушница, утре Педесетница (Духовден)

Слободен печат

Променливо облачно време со повремен дожд, температура до 24 степени

Слободен печат

Четворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Битола

Слободен печат

Невладините организации ќе добијат од Владата 30 милиони денари

Слободен печат