Поранешниот мексикански претседател Ечеверија почина на 100-годишна возраст

Луис Ечеверија Алварез/Фото: EPA/STR

Поранешниот мексикански претседател Луис Ечеверија, кој ја презеде функцијата во 1970 година ветувајќи дека ќе ја отвори земјата демократски, но во реалноста неговиот мандат беше обележан со шест години од таканаречената „валкана војна“ против дисидентите, почина на 100-годишна возраст.

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор ја потврди смртта на Твитер во саботата и испрати сочувство до семејството Ечеверија.

Како стар поранешен претседател, Ечеверија ги избегна обидите на канцеларијата на мексиканскиот државен јавен обвинител да го повика на одговорност за злосторството геноцид за неговата улога во срамните масакри на студентските демонстранти во 1968 и 1971 година.

Ги одби сите обвиненија

Ечеверија ги негираше сите обвинувања и тврдеше дека неговата совест е чиста.

Како лојален син на Институционалната револуционерна партија (ПРИ), која владееше со Мексико 71 година до поразот на изборите во 2000 година, Ечеверија веруваше во зачувување на сеопфатен партиски систем што навлезе во секоја сфера од јавниот живот.

Неговиот мандат од 1970 до 1976 година беше нарушен со обвинувања дека и наредил на војската да отвори оган врз илјадници студенти кои протестираа во главниот град на Мексико на 2 октомври 1968 година, кога тој беше министер за внатрешни работи.

Тогаш владата призна дека 30 луѓе биле убиени и повредени во масакрот во пресрет на отворањето на Олимписките игри во Мексико. Очевидци тврдат дека телата биле извадени од местото на настанот.

Стотици студенти беа претепани и затворени по протестот што се одржа за време на светските студентски бунтови. Точниот број на жртви никогаш не е објавен.

Како претседател, тој најави дека сака „демократски да го отвори“ Мексико.

Видео на денот