Поранешниот косовски министер за здравство обвинет за сексуален напад врз пациентка

Основното обвинителство во Пеќ покрена обвинение против поранешниот косовски министер за здравство, Нуман Балиќ за кривично дело сексуален напад врз пациентка, извршено во болницата во која работел, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според обвинението што попладнево го објави обвинителството во Пеќ, Балиќ во болницата во тој град, на 12 август годинава, „во својство на одговорно здравствено лице, злоупотребувајќи ја здравствената состојба на жртвата, истата ја принудил на сексуални допирања без нејзина согласност”.

Жртвата, која престојувала во болницата како придружничка на своето болно новороденче, била напаствувана од Балиќ во неговата соба за прегледи, но успеала да побегне и првично побарала помош од обезбедувањето, а веднаш потоа случајот го пријавила и во полиција.

Прочитајте и...  Министерството за образование ги објави резултатите за доделување стипендии за средношколци

– Со овие дејствија постои основано сомневање дека осомничениот го извршил кривичното дело сексуален напад. Надлежниот обвинител му предлага на Судот осомничениот да го прогласи за виновен и да го осуди за кривичното дело за кое се товари, се вели во соопштението на обвинителството.

Балиќ, кој беше министер за здравство во првата повоена влада на Косово во 2002-2003 година, и порано, во јули 2019 година, беше обвинет за сексуално вознемирување на приправничка во истата болница во Пеќ, меѓутоа суд го ослободи поради недостиг на докази.

Поврзани вести

Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг му ja честиташе победата на Бајден

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Хаос на аеродромот во Шангај, терстирањето за ковид-19 излезе од контрола

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Драма меѓу две членки на НАТО во водите на Средоземното Море: Анкара протестира затоа што тимот на мисијата на ЕУ претресе турски брод на пат кон Либија

Илинка Иљоска

Велешките еколошки возила ги надминуваат границите

Слободен печат

ВИДЕО: На тајна венчавка се собрале 7.000 луѓе без маски

И.И.

Ахмети: Нема загриженост дека Меџити може да поднесе интерпелација против Груби и Османи

Слободен печат

Остави Коментар