Поранешниот финансиски директор на ФИФА исфрлен од фудбалот на 10 години

Маркус Катнер, поранешниот финансиски директор и заменик генерален секретар на ФИФА, денеска е казнет со десетгодишна забрана за работа во фудбалот во наредните 10 години како и со еден милион швајцарски франци, одлучи етичкиот комитет на ФИФА.

„Истрагата во случајот на г-дин Катнер ги опфати сите обвинувања за бонуси поврзани со натпреварувањата под капата на ФИФА, а кои биле исплатени на челниците на ФИФА, вклучувајќи го и Катнер, разнам амандмани, исплата на трошоци во приватни судски спороци, како и должнистите како службено лице“, објави ФИФА.

Катнер е прогласен за виновен за судир на интереси и злоупотреба на положбата во истрагата која беше отворена во 2016 година, а во која беа вклучени и поранешниот претседател на ФИФА, Сеп Блатер, генералниот секретар Жером Валцке.

Прочитајте и...  Луис Суарез го откри виновникот за губењето на титулата

Според обвинението, Катнер, Блатер и Валцке во периодот од 2011 до 2015 година на име на тајни бонуси примиле околу 80 милиони долари.
Претходно суспензија од ФИФА заработија и Сеп Блатер и Жером Валцке.

Прочитај повеќе

ЛУДОСТ ИЛИ НЕ: УС Опен и Ролан Гарос ќе се играат и доколку се појават случаи на позитивни тенисери на корона

Слободен печат

Луис Суарез го откри виновникот за губењето на титулата

Слободен печат

Давид Алаба е џекпотот на Барселона

Слободен печат

Најдобрите тенисерки не сакаат да играат на УС Опен

Слободен печат

Навистина им е досадно во карантин, НБА ѕвездите почнаа да се „кодошат“ едни со други

Слободен печат

Гвардиола бара извинување од Мурињо и Клоп

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ферари ќе го менува Биното

Слободен печат

Адријано мртов пијан се шета низ улиците на Рио (ВИДЕО)

Слободен печат

Жиру за три важни бода на Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот блеска за Џенова: Пандев во тимот на колото во Серија А! (ФОТО)

Слободен печат

Роналдо во обид да го надмине рекордот на Шевченко

Слободен печат

Барса го промовираше дресот за сезоната 2020/21! (ФОТО)

Слободен печат