4 C
Скопје

Поранешен светски шампион во мотоциклизам ја загуби битката со коронавирусот

Поранешниот двократен светски шампион во мотоциклизам во категоријата до 125 кубни сантиметри, Италијанецот Фаусто Гресини, почина денеска во Болоња, по компликациите предизвикани од коронавирусот.

Гресини дебитираше на шампионатот до 125 кубни сантиметри во 1983 година, а две години подоцна ја освои титулата во таа класа.

Својата втора титула ја освои во 1987 година, во која стигна до рекордни 10 победи во една сезона во оваа класа.

Тој забележа вкупно 21 победа, а се натпреваруваше до 1994 година.

По завршувањето на кариерата, тој беше шеф на тимот Гресини рејсинг, кој се натпреварува во сите три категории во Мото ГП шампионатот.

Прочитајте и...  Македонските кошаркари напредуваа за една позиција на ФИБА ранкинг

Поврзани вести

ВИДЕО: Кој може да го запре Сити, „граѓаните“ сè поблиску до светскиот рекорд!

Слободен печат

ВИДЕО: „Старата дама“ ја продолжи шампионската трка со миланските ривали!

Слободен печат

Лига Европа: Еурофарм Пелистер во осминафиналето против Магдебург

Слободен печат

Де Лаурентис бара да се одложи дербито меѓу Јуве и Наполи!

Слободен печат

Дупјачанец: Жалам што не победивме, заморот во овој момент е оправдан!

Слободен печат

Лига Европа: Металург во последните секунди до реми со Адемар Леон!

Слободен печат

Остави Коментар