15 C
Скопје

Поранешен перуански претседател доби 10-годишна забрана за јавна функција бидејќи се вакцинирал преку ред

На поранешниот перуански претседател Мартин Визкара (58) вчера му беше изречена забрана да биде поставен на јавна функција во следните десет години, бидејќи минатата година преку ред беше вакциниран против коронавирус.

Перуанскиот конгрес изрече забрана за Визкара, кој ја водеше земјата од 2018 до 2020 година, откако на крајот на минатата година ја прими вакцината против коронавирус од кинескиот производител Синофарм.

Визкара нема да може да го заземе местото во парламентот што го освои на изборите минатата недела. Вакцината ја прими уште додека беше претседател. Покрај Визкара, забрани се изречени и за поранешната министерка за надворешни работи Елизабет Астет и поранешниот министер за здравство Пилар Мацети во траење од една година.

Речиси 500 политичари, службеници и државни службеници се вмешани во скандалот со вакцинацијата. Тие се обвинети дека преку ред ја добиле вакцината, но тие тврдат дека доброволно учествувале во клинички испитувања за време на тестирањето на вакцините.

Во случајот на Визкара, универзитетот одговорен за вакцинацијата експлицитно негираше дека тој бил вклучен во некаква студија. Визкара беше отповикан во Парламентот минатата година поради корупција, иако тој негира. За време на неговото претседателствување тој се судри со парламентот неколку пати. Тој ги обвини пратениците дека ги поткопуваат неговите антикорупциски напори. Околу половина од перуанските законодавци се под истрага од различни причини

Поврзани вести

Демократите победија на изборите во Херцег Нови, партијата на Ѓукановиќ доби само 6 места

Слободен печат

ВИДЕО | Необично грабнување во Татарстан: Украле авион, се урнаа неколку минути по полетувањето и загинаа

Слободен печат

ВИДЕО: Шпанците излегоа на улиците за да го прослават укинувањето на карантинот – шест месеци беа заклучени

Слободен печат

Медиумски фонд, со пари од медицинскиот канабис!

Љубиша Николовски

ВИДЕО: Непоканет гостин му ја украде славата на министерот додека даваше изјава

Слободен печат

Индија мака мачи со пандемијата, регрутира поранешен воен медицински персонал

Слободен печат

Остави Коментар