Поранешен командант на Вагнер бара азил во Норвешка

Вагнер во Украина /Фото: EPA/MAXIM SHIPENKOV

Поранешниот командант на руската паравоена група Вагнер побара азил во Норвешка откако дезертираше од оваа платеничка единица.

Андреј Медведев (26) минатиот петок ја преминал границата со Норвешка, каде што бил приведен од граничари.

– Тој во моментов се наоѓа во областа на Осло каде што се соочува со обвинение за нелегален влез во земјата, изјави неговиот адвокат Бринџулф Риснес за Би-Би-Си.

Адвокатот додаде дека неговиот клиент ја напуштил групата Вагнер бидејќи бил сведок на воени злосторства во Украина. Се верува дека неговото бегство е првиот познат случај на пребегнување на војн ик од групата Вагнер на Запад.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот