Поранешен фудбалер на Рома почина од срцев удар

Нова трагедија во фудбалот.

Поранешниот фудбалер на Рома, Џозеф Буасе на 21. година почина од срцев удар, објавија италијанските медиуми.

Младиот фудбалер беше член на Универзитате Клуж од Романија, а за Рома претходно настапуваше од 2017 до 2019 година.


Зад себе има тешка животна приказна, зашто стигна во Италија од Камерун како бегалец и одредено време спиеше на железничката станица во Рим. Потоа почна да игра фудбал за аматерскиот клуб Либери Нант, за кого настапуваат мигранти и политички бегалци, за потоа Рома во 2015 година да го донесе во своите редови.

Прочитајте и...  Ибра: Ова не е „големиот Милан“, не сум играч за Лига Европа!

Откако неколку години беше дел од младинските категории на Рома, Буасе во февруари годинава потпиша за романскиот Универзитатеа Клуж.

Прочитај повеќе

Реал Мадрид сигурно чекори кон титулата (ВИДЕО)

Слободен печат

Нова смрт на спортските борилишта: Почина млад руски хокеар на тренинг

Слободен печат

Неверојатна исповед на Нани: Немавме што да јадеме, стомакот ми вриштеше од глад

Слободен печат

Балканците доминираат во НБА: Дончиќ најдобар плејмејкер, Јокиќ најдобар центар

Слободен печат

Федерер откри зашто не се пензионира во 2009 година

Слободен печат

Лигата на Европа е Куп на лузерите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вимблдон ќе им исплати парични награди на тенисерите иако турнирот е откажан

Слободен печат

Двајца фудбалери на Македонија ЃП позитивни на корона, четворица во изолација

Слободен печат

Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Слободен печат

Надал си постави нова цел, 25 грен слем титули

Слободен печат

Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

Слободен печат

Шкендија ја темпира формата со пет пријателски натпревари

Слободен печат