Поранешен директор на ЦДЦ смета дека во САД од Ковид-19 следниот месец може да умрат уште 20.000 лица

Поранешниот директор на американските Центри за контрола и превенција на болестите „ЦДЦ”, Том Ерден, денеска изјави дека мисли дека во следниот месец од Ковид-19 во земјата може да умрат уште 20.000 лица.

Неговата проценка се темели на моменталниот број на заболени во САД, пренесува Си-Ен-Ен.

Џенифер Низо, епидемиолог од Универзитетот „Џонс Хопкинс” изјави дека „луѓето мислат дека се извлековме”, но всушност, како што кажуваат „стиснаа на пауза, а сега повторно пуштаме музика и не знаеме која е следната песна”.

Прочитајте и...  Куомо: Уште четири сојузни држави на карантинската листа на Њујорк

Прочитај повеќе

Медицинска сестра од Чиле се грижи за болните од ковид-19: После смената свири на виолина низ ходниците (ВИДЕО)

Слободен печат

Судот ја одби кауцијата за поранешната девојка на педофилот Епстин

Слободен печат

Американска компанија кон крајот на месецов ќе тестира вакцина врз луѓе

Слободен печат

Во Дебар досега направени над 1.100 тестови, позитивни 153 лица

Слободен печат

Португалската полиција пребарува бунари: Се сомневаат дека педофилот Брукнер таму ја фрлил Медлин Мекен

Слободен печат

На грчка граница се продаваат лажирани потврди за туристи што сакаат да ја преминат границата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Медицинска сестра која го победи коронавирусот даруваше крвна плазма

Слободен печат

Во Албанија заштитна маска задолжителна во затворени простории

МИА Агенција

„Ја кријат вистината како за Чернобил“: Американци тврдат дека научници од Вухан пребегале на Запад и ги откриваат мрачните тајни за коронавирусот

Слободен печат

ДИК: Од категоријата болни и немоќни лица гласале 7861 гласачи (ВИДЕО)

Слободен печат

Куомо: Уште четири сојузни држави на карантинската листа на Њујорк

Слободен печат

По вториот ден од сослушувањето, Хашим Тачи без зборови излезе од судот во Хаг

Слободен печат