Поранешен банкар во Дојче Банк извршил САМОУБИСТВО: Му одобрувал високи кредити на Трамп

Поранешен топ менаџер на американската подружница на „Дојче банк” кој одобрил повеќе високоризични кредити на американскот претседател Доналд Трамп, извршил самоубиство на почетокот на месецов, дознава „Лос Анџелес магазин”, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

Томас Боуерс, поранешен раководител на „Дојче банк” во САД одговорен за управување со лично богатство, извршил самоубиство со бесење во својот дом во Малибу, Калифорнија, се наведува во извештајот за обдукција на полицијата на Лос Анџелес.

Во изминатие десетина години „Дојче банк” неколку пати извршила кредитни трансакции на сметка на Трамп во износ од околу 2 милијарди долари, откако многу други банки и финансиски институции одбиле да работат со него поради историјата на стечаи и банкроти. Поради ова, откако Трамп стана претседаел, банката се најде во фокус на истраги на два конгресни одбора и на јавниот обвинител на Њујорк, кои одамна трагаат по даночните пријави и потеклото на финансиите од бизнисите на Трамп за кои има сомнежи дека переле пари.

Прочитајте и...  Ципрас: Мицотакис должи извинување на Грците за измамите, лагите, омразата и поделбите за Договорот од Преспа

Изданието дознава дека Боуерс одредено време имал увид во финансиите на Трамп.

Тој и Розмари Враблиц, негова поранешна колешка која станала одговорна за приватните финансии на Џаред Кушнер, зет на Трамп, помеѓу другото, биле одговорни и за 100 милиони долари кредит на име на Трамп, иако тој се уште бил должник на банката.

Овие пари му помогнале на претседателот да стане сопственик на познатиот голф ресорт Дорал во Мајами во 2012 година. Кредитот бил одоборен и покрај долготрајниот судски спор помеѓу банката и Трамп за друг неисплатен заем во Чикаго.

Боуерс работел во Дојче банк до 2015 година.

Тој не е прво раководно лице во банката поврзано со Трамп кое извршило самоубиство. Вилијам Бруксмит, аналитичар за вторичен капитал во Дојче банк во Европа, кој наводно имал врски со Трамп и Русија, во 2014 година се обесил во својот дом во Лондон.

Прочитајте и...  Светниколската градинка, каде вработена беше заразена со ковид-19, утре ги отвора вратите за 110 деца

Прочитај повеќе

Гренел и 13 претставници на Вашингтон утре во посета на Приштина

МИА Агенција

Филипче бара анализа за зголемената смртност

Светниколската градинка, каде вработена беше заразена со ковид-19, утре ги отвора вратите за 110 деца

Се апси и старо и младо: Во Минск приведени најмалку десет демонстранти (ФОТО+ВИДЕО)

Маријана Митровска

Шахпаска со ветување: Во 2021 година нов закон за работни односи, стабилен пензиски фонд и раст на минималната плата и пензии

Слободен печат

Излези ако „те чеша“ џебот: Велика Британија воведува казни и до 10.000 фунти за прекршителите на самоизолација

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Родилка и нејзиното бебе починаа на ГАК, внатрешна контрола го испитува случајот

Слободен печат

Анализи на МТСП: Слободни места во градинките има, но има и запишани деца кои родителите не ги носат

Слободен печат

Теренски активности на МВР: Приведени криумчари на мигранти во кумановско и дилери на дрога во Кичево

Слободен печат

Министерката Шахпаска отстрани дилема: Пензија на 64, односно 62 години ќе биде задолжителна само во јавниот сектор, не и во приватниот

Слободен печат

Косовски угостители на протест во Приштина: Се кршеа чаши пред Владата во знак на незадоволство од мерките за Ковид-19

Слободен печат

Невреме во Грција: Трета жртва на циклонот „Јанос“

Слободен печат