8 C
Скопје

Поради ургентната состојба со новите варијанти на ковид-19: Делфреси се залага за повторно затворање на Франција

Претседателот на Научниот совет, задолжен да ја советува француската Влада за епидемијата со ковид-19, Жан-Франсоа Делфреси, поради ургентната состојба со доаѓањето на новите варијанти на ковид-19, ја изнесе идејата за прегрупирање или повторно затворање – карантин на земјата, јави дописникот на МИА.

Неговиот повик за повторен карантин, за да може земјата да се справи со варијантите на коронавирусот кои целосно ја менуваат здравствената состојба во Франција, е со голема тежина. Делфреси смета дека „веројатно ќе биде потребно да се оди кон затворање” за што е потребна политичка одлука.

– Има итен случај. Колку побрзо се донесе одлуката, толку е поефикасна и може да има ограничено траење. Ние сме во критична недела. Ние во моментов, заедно со Италија, сме земји од Европа во најдобра здравствена состојба, истакна тој.

Но, тоа според професорот е лажна безбедност, ситуацијата нема да може да трае долго, поради варијантите кои се шират.

– Додека сме во очигледно релативно стабилна ситуација, ако продолжиме без да сториме ништо повеќе, од средината на март ќе се најдеме во исклучително тешка ситуација, како и другите (европски) земји, предупреди тој.

Според него, исклучително политичка треба да биде одлуката дали затворањето треба да биде строго како во пролетта 2020 година, или треба да се дозволи училиштата да останат отворени како во ноември.

Навраќајќи се на проекциите за вакцинација, професорот Делфреси „не го дели” убедувањето на владата дека целото население може да се вакцинира до летото.

– Капацитетот за вакцинација е ограничен, бидејќи фармацевтската индустрија не успева да обезбеди огромни количества вакцини. Од февруари до крајот на април (…), имаме трка помеѓу пристигнувањето на варијантата и вакцинацијата, резимира тој. 

Прочитајте и...  ВИДЕО | Бучковски: Имаме кристално јасна позиција за македонскиот јазик и идентитет, тезите на Георгиевски заслужуваат аргументирана расправа

Поврзани вести

Се сруши патнички авион: Најмалку 12 лица загинаа во Јужен Судан

Слободен печат

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Илинка Иљоска

Ќе никне ли комплекс без идеја, без ентитет и далеку од размерите во секаква смисла во строгиот центар на Скопје?

Дино Чупевски

Мас: Ние остануваме на ветувањето дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Слободен печат

Николовски: Постојано ќе се разгледува реализацијата на Планот за корупција

Слободен печат

Николовски: Парламентарното мнозинство ќе продолжи да расте

Слободен печат

Остави Коментар