Поради тешката болест, Селин Дион ги откажа сите претстојни концерти

селин дион
Селин Дион / Фото: EPA-EFE/ETIENNE LAURENT

Канадската пејачка Селин Дион ги откажа сите закажани концерти од нејзината светска турнеја „Courage“, сѐ до април 2024 година.

Имено, 55-годишната музичка дива ја соопшти веста со објава на Твитер, каде напиша дека „не може успешно да се подготви и да го изведе остатокот од турнејата“, откако ѝ беше дијагностициран синдром на вкочанета личност, поради кој нејзините мускули неконтролирано грчат.

„Навистина ми е жал што повторно ќе ве разочарам. Иако ми се крши срцето, ќе биде најдобро да откажеме сѐ додека не бидам навистина подготвена да се вратам на сцена. Не се откажувам и едвај чекам да ве видам повторно. Бакнежи, Селин“, напиша пејачката на Твитер.

Во декември минатата година, Дион соопшти дека боледува од оваа ретка болест, која долгорочно го става пациентот во положба на „човечка статуа“, односно телото постепено се „заклучува“ во цврста, крута положба без можност за одење или зборување.

Засега не постои лек за оваа болест, но постојат третмани кои можат да ја забават прогресијата на болеста.

ФОТО | Селин Дион со жалење официјално објави: Ја откажувам светската турнеја, не се чувствувам добро!

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот