Поради суспендирањето на парламентот Џонсон би можел да биде „граѓански уапсен“ ако се појави во Шкотска

Еден од челниците на шкотскиот синдикат го предупреди Борис Џонсон дека може да доживее „граѓанско апсење” поради неговата одлука за суспендирање на Парламентот, која според највисокиот шкотски суд ја прогласи за нелегална.

Стратегијата на премиерот Џонсон за Брегзит не успеа кога тројца високи судии во судот во Единбург пресудија дека неговиот чин на суспендирање на Парламентот во услови на криза поради излегувањето на Велика Британија од Европска Унија е незаконски и затоа не е валиден, пишува британски „Индипендент”.

Лабуристот, Сир Кир Стармер истакна дека пресудата е „од најголемо значење” и вети дека ќе се обиде да ги врати парламентарците на своите места, така што премиерот ќе биде одговорен пред нив.

Прочитајте и...  Чолош: Крајно време е да се донесе одлуката за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија

Говорејќи после тоа, Лен МекКлуки, генерален секретар на синдикатот Обединети, за „Скај њуз” истакна дека одлуката на шкотскиот суд е навистина невообичаена.

– Мојот совет до премиерот е да не се дојде во Шкотска бидејќи може да доживее граѓанско апсење. Подобро да остане во бункер некаде во Етон или Вестминстер – наведе МекКлуси.

Другите синдикати го повикаа премиерот да го врати Парламентот за да ги реши несогласувањата.

Стармер вети дека ќе го „врати Борис Џонсон во Парламентот”, за да сноси одговорност за тоа што го направил.

– На сите им беше јасно дека суспендирањето на Парламентот во толку круцијално време не само што не беше во ред, туку тие треба постојано да седат и да разговараат и да се обидат да ги решат проблемите на најдобар можен начин – посочи Стармер.

Прочитајте и...  Граѓански протест во Кочани против загадувањето на воздухот од фабриката за хартија

Прочитај повеќе

СЗС: Вучиќ повторно го потврди неуспехот на својата политика на Косово

Слободен печат

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат

Официјално соопштение од Јамајка: Не е донесена одлука за признавање на Косово

Слободен печат

Остави Коментар

пет × оне =

Прочитај повеќе

Силен земјотрес на границата меѓу Турција и Иран

Слободен печат

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА БИТКОИНОТ: Инвеститорите со нетрпение го чекаат мај

Слободен печат

Спасовски ќе ја предводи делегацијата на Самитот на ЕБОР за Западен Балкан во Лондон

Слободен печат

Вучиќ до Милановиќ: Да ја бакнам земјата пред вашите стапала? Не ми паѓа на памет

Слободен печат

Георгиева: Епидемијата на коронавирусот го загрозува обновувањето на глобалната економија

Слободен печат

Околу 16 илјади македонски државјани живеат во Венето и Ломбардија, каде има изолација на 11 населени места поради коронавирусот

Слободен печат