Поради пожарот, затворен граничниот премин „Богородица“

Граничен премин „Евзони“ / Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Поради пожарот што попладнево избувна на потегот меѓу месноста Милци и Граничниот премин „Богородица”, сообраќајот на овој граничен премин е во прекин и возилата се пренасочуваат на граничниот премин „Дојран”, информираа од АМСМ.

Сѐ уште нема информација кога граничниот премин ќе биде повторно отворен за сообраќај.

Пожарот поради ветрот се движеше кон границата со Грција, поради што биле информирани и грчките пожарникари од противпожарната единица во Поликастро.

Според последните информации, огнот во делот во близина на ГП „Богородица” е изгаснат.

ВИДЕО | Гори борова шума на потегот меѓу Милци и ГП Богородица

Видео на денот