-6 C
Скопје

Поради „постојана кашлица“: Меланија Трамп се откажа од патување во Пенсилванија

Првата дама на САД, Меланија Трамп се откажа од патување во Пенсилванија, на предизиборен собир на Доналд Трамп, поради „постојана кашлица“.

– Меланија Трамп од ден во ден се чувствува сè подобро по прележувањето на ковид-19, но поради упорната кашлица и мерки на претпазливост, нема да патува во Пенсилванија, наведе портпаролката Стефани Гришам во краткото соооштение за јавноста.

Меланија, како и Доналд Трамп, на 1 октомври имаше позитивен тест на коронавирус, а на средината на овој месец објави дека е негативна. Инаку таа не е чест учесник во предизборните активности на американскиот претседател.

Доналд Трамп, пак, енергично се врати на својата кампања, откако се опорави од ковид-19. На неговите собири има и по 10.000 луѓе и често се прекршуваат препораките на здравствените власти.

Прочитајте и...  Меркел: ЕУ сака договор со Лондон, но не по секоја цена

Поврзани вести

Иако доцна, сепак МЗ ја објави статистиката: Регистрирани 336 нови случаи, починаа 32 лица

Слободен печат

Изостана денешната ковид- статистика

Слободен печат

ВИДЕО | Трамп: Не се борам за себе, туку за 74 милиони луѓе кои гласаа за мене

Слободен печат

Опозицијата ја бара дневната статистика на заболени од ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО: Отворено едно од најголемите лизгалишта во Европа

Слободен печат

Уште еден град во Србија прогласи вонредна состојба

Слободен печат

Остави Коментар