Поради пандемијата во Германија се одложени околу 50.000 онколошки операции

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином, посочи организацијата „Кребшилфе”.

Претседателот на „Кребшилфе” (Кrebshilfe), Герд Нетековен, во изјава за весникот „Аугсбургер Алгемајне” предупреди за потенцијално фатални последици за пациентите.

„Кребшифле” е загрижена дека во многу случаи одложувањето не било медицински оправдано.

Според организацијата, до средината на јуни биле одложени околу 50.000 онколошки операции.

Мерките за поддршка на онколошките пациенти од психосоцијална поддршка до палијативна медицина, исто така, се максимално намалени.

Во организацијата се јавиле и пациентки на кои им биле одложени прегледи по операцијата, што според Нетековен, може да има фатални последици, соопштија од „Кребшифле”.

-Ваквото однесување може да доведе до ситуации опасни по животот на пациентите со дијагностициран карцином, истакна тој.

Прочитајте и...  Ковалкова: Белоруските власти ја принудија Тихановскаја да ја напушти земјата

Прочитај повеќе

Бајден ја избра Камала Харис за потпретседателски кандидат

Слободен печат

Шведско-норвешка двојка се венчаше на граница поради пандемијата

Слободен печат

Запленети над 100 тони кокаин во Холандија: Полицијата откри нарколабораторија во штала (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија се сомнева во квалитетот и безбедноста на руската вакцина

Слободен печат

По судска наредба објавена уште една снимка од Џорџ Флојд: Ново шокантно видео од неговите последни моменти (ВИДЕО)

Слободен печат

Осуда од САД за „безумните” насилствата извршени од власта во Белорусија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Помпео: Авторитаризмот сѐ уште живее во Русија, Кина и Иран

Слободен печат

Мексико: Почнува трета фаза испитување вакцини од САД и Кина

Слободен печат

ЕУ одбива да ги набљудува изборите во Венецуела и бара одложување

Слободен печат

Граѓаните се судрија со полицијата: Жестоки пресметки со полициските кордони во Брест и Минск (ВИДЕО)

Слободен печат

Несреќа во Мексико: Се преврте автобус, загинаа 13 лица (ВИДЕО)

Слободен печат

Франција покрена истрага за ТикТок

Слободен печат