Поради Ковид-19 се затвора третото најсвето место за муслиманите

Третото најсвето место за муслиманите, џамијата Ал-Акса во Ерусалим од петок ќе биде затворена поради зголемување на бројот на заразени со новиот коронавирус.

Џамијата Ал-Акса ќе биде затворена три недели поради раст на бројот на заразени со Ковид-19 и во Израел и во палестинските териториии.

Мерката се совпаѓа со тринеделното затворање во Израел, кој ги контролира влезовите во џамијата.

Тоа е втор пат џамијата Ал-Акса да биде затворена по окупацијата од Израел на источен Ерусалим во Шестдневната војна во 1967 година.

Во Израел досега се потврдени речиси 167.000 случаи на Ковид-19, а 1.147 лица починаа од последици од новиот коронавирус.

Во окупираниот Западен Брег од последици на Ковид-19 починаа 214 лица, а над 30.200 се инфицирани.

Прочитајте и...  Два дена по ред во Косово нема смртен случај од ковид-19

Прочитај повеќе

Нема замрзнати цени, ама има сезона на ајвар: Цените на зејтинот скокнаа како на почетокот на пандемијата

Силен земјотрес во близина на грчките острови Кос и Нисирос

Слободен печат

САД ќе и продаде на Швајцарија 80 авиони во вредност од 14 милијарди евра

Слободен печат

Ставрески: Јас преговарав со кинеската банка за кредитот за автопатиштата

Горан Наумовски

Принцот Филип е многу разочаран од Меган: Зошто таа не се откажа од актерството, како што јас ја напуштив кариерата за да бидам со кралицата?

Слободен Печат

Пратениците останаа без „чираците“

Весна Тодоровска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Партиските органи на ВМРО-ДПМНЕ ќе одлучуваат за импичмент на Пендаровски

Лука Андреев

Македонците може да влезат во Словенија со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа

Слободен печат

Медицинските сестри бараат Закон за сестринската дејност

Трамп го ограничи приемот на бегалци во САД на рекордно ниско ниво

Слободен печат

Ангеловска-Бежоска: Мерките на Народната банка за време на ковид-кризата спречија намалување на кредитна поддршка

Слободен печат

Во Италија вонредната состојба може да трае до јануари

Слободен печат