Поради Ковид-19 се затвора третото најсвето место за муслиманите

Третото најсвето место за муслиманите, џамијата Ал-Акса во Ерусалим од петок ќе биде затворена поради зголемување на бројот на заразени со новиот коронавирус.

Џамијата Ал-Акса ќе биде затворена три недели поради раст на бројот на заразени со Ковид-19 и во Израел и во палестинските териториии.

Мерката се совпаѓа со тринеделното затворање во Израел, кој ги контролира влезовите во џамијата.

Тоа е втор пат џамијата Ал-Акса да биде затворена по окупацијата од Израел на источен Ерусалим во Шестдневната војна во 1967 година.

Во Израел досега се потврдени речиси 167.000 случаи на Ковид-19, а 1.147 лица починаа од последици од новиот коронавирус.

Во окупираниот Западен Брег од последици на Ковид-19 починаа 214 лица, а над 30.200 се инфицирани.

Прочитајте и...  Грчкиот Парламент го изгласа предлог законот за набавка на 18 воени авиони „Рафал" од Франција

Поврзани вести

Во Тетово има повеќе барања за прегледи во ковид-центарот, се подобрува состојбата на хоспитализираните

Слободен печат

Кордалов за „Слободен печат“: Палењето на знаме е индивидуален, а не колективен чин и треба да се казни

Новопримените професионални војници дадоа свечена заклетва, заменик министерот Хасани им порача да бидат горди, стануваат дел од НАТО – Армија

Слободен печат

Во Македонска Каменица продолжи традицијата на доделување пакети на најстариот жител и рудар

Слободен печат

Црна Гора интензивно преговара за набавка на вакцини против ковид-19

Слободен печат

Пушење канабис и корона не е на добро

Михаило Донев

Остави Коментар