Поради коронавирусот затворен словенечкиот Универзитет во Приморска

Во овој универзитет предаваат повеќе професори од соседна Италија, кои живеат во деловите на земјата каде има голем број заразени со коронавирусот.

Поради брзото ширење на коронавирусот во Словенија, управата на Универзитетот во Приморска реши привремено да ги затвори вратите и да го прекине образовниот процес.

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, универзитетот ќе биде затворен до 20 март. Ректоратот соопшти дека набрзо ќе излезат со сите детали и насоки за студентите.

Во овој универзитет предаваат повеќе професори од соседна Италија, кои живеат во деловите на земјата каде има голем број заразени со коронавирусот.

На официјалната Фејсбук страница на универзитетот пишува дека на ваков чекор се одлучиле поради тоа што оваа образовна институција има голема комуникација со Италија, а поради тоа има опасност до уште поголемо ширење на вирусот.

Прочитајте и...  Полскиот претседател Анджеј Дуда позитивен на коронавирус

Поврзани вести

Двајца починати и 166 новозаразени од ковид-19 на Косово

Слободен печат

Две жени од Виница и Берово починаа на штипското Инфективно одделение

МИА Агенција

ВМРО-ДПМНЕ испрати телеграма со сочувство до семејството на Амди Бајрам

Слободен печат

Конференција за масовен и алтернативен туризам на Шар Планина

Слободен печат

Шпански региони бараат Владата да воведе вонредна состојба

Слободен печат

Црни рекорди во регионот: Бугарија, Србија и БиХ со најмногу заразени, Словенија и со починати од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар