Поради хаварија во мрак целиот остров Тенерифе

epa08547305 An employee is seen during the power outage in Tenerife island, Canary Islands, Spain, 15 July 2020. For a few hours, the whole island has suffered a power outage. Non of the two electric companies operating in the island have yet announced the causes of the outage. EPA/MIGUEL BARRETO

Целиот шпански остров Тенерифе остана без електрична енергија поради што се погодени околу 950.000 домаќинства. Хаваријата се случи околу 9:45 по локално време.

Причините за несреќата се уште се познати.

Најголемиот од Канарските Острови остана без електрична енергија вторпат во една година, по слично големо прекинување на електричната енергија во септември 2019 година.

Видео на денот