Поради хаос во државата, владата на Шпанија воведува нови мерки

Сите запослени во секундарните активности треба да останат дома во следните две недели.

Шпанија, втората земја во светот по бројот на смртните случаеви од корона вирусот, времено ги „замрзнува“ сите секундарни економски мерки во период од две недели како мерка во борбата против коронавирусот, изјавил шпанскиот премиер Педро Санчес, пренесува РСЕ.

– Сите запослени во секундарните активности треба да останат дома во следните две недели – изјавил Санчес, кој воведува иста мерка како и Италија, земја која во Европа е најпогодена од коронавирусот.

Санчес најавил дека работниците ќе ги примаат редовно платите, но подоцна ќе мора да ги надополнат тие неодработени часови.

Во Шпанија заклучно со вчера од коронавирус починале 5.960 лица, а бројот на заразени достигна 72.248 лица.

Прочитајте и...  Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Прочитај повеќе

Од среда почнува предвремена исплата на мајската пензија

МИА Агенција

Здравствениот систем во Чиле е пред колапс

МИА Агенција

Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат

Горан Наумовски

СДСМ: Владата продолжува со заложбите за поголема помош на граѓаните

Џон Ли: Во Хонгконг се зголемува тероризмот

МИА Агенција

Сименсон: Излезот на САД од СЗО е незамислив

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Зоран Рујак, археолог: И покрај обемните истражувања, постои потреба од доистражување на Цареви кули

МИА Агенција

Хан: Западен Балкан и припаѓа на Европа

МИА Агенција

Првпат ниту еден новозаразен од Ковид-19 во Косово

МИА Агенција

Повторно раст на новозаболени од Ковид-19

МИА Агенција

Полициски час и денеска во државава

МИА Агенција

Сончево со мала облачност, попладне дожд

МИА Агенција