-9 C
Скопје

Поради голем пожар во близина на Атина, евакуирани населби и детски камп

Голем шумски пожар избувна во Лаврио, приморски град во југоисточниот дел на областа Атика, поширокиот регион на Атина, а во справувањето со огнените јазици интервенираат 49 пожарникари со 19 возила, два пешадиски тима, два авиони и четири хеликоптери, јави дописничката на МИА од Атина.

Според грчките медиуми, била дадена наредба, превентивно да се евакуираат четири населби и детски камп со околу 600 деца.

На местото на пожарот итно замина заменик-министерот за цивилна заштита и управување со кризи Никос Хардаљас, заедно со тим од надлежното министерство..

Прочитајте и...  Нови 400 позитивни случаи со ковид-19 во земјава, починаа 11 лица

Поврзани вести

УХМР: Нивото на Пчиња кај Пелинце повисоко за сантиметар

Слободен печат

ВИДЕО: Нема веќе сертификат за Прва помош без обука и полагање, Црвен крст ги презема возачите во свои раце

Во САД вакцинирани 15 милиони луѓе, што е далеку од планот

Слободен печат

Јотова: Во преговарачката рамка за С. Македонија да се вметнат бугарските барања за Договорот за добрососедство

Слободен печат

Завршува зимскиот распуст: Основците и средношколците од утре повторно пред ИТ уреди или во училишни клупи

Слободен печат

Доктор Жарко Караџовски: Уште сум во болница, но има подобрување

Остави Коментар