Поради финансиски товар од тужби за сексуални злоупотреби, банкротираше католичка бискупија во Пенсилванија

Објавувањето банкрот следува шест месеци откако бискупијата откри дека на сметките на 106 жртви на сексуално злоставување од страна на свештеници, уплатила над 12 милиони долари отштета. Оваа бискупија има 250.000 верници.

Римокатоличката бискупија во Харисбург, во американската сојузна држава Пенсилванија, вчера прогласи банкрот, со што стана последна во низата заедници во Католичката црква кои пропаднаа поради финансискиот товар од тужби за сексуални злоставувања.

Објавувањето банкрот следува шест месеци откако бискупијата откри дека на сметките на 106 жртви на сексуално злоставување од страна на свештеници, уплатила над 12 милиони долари отштета. Оваа бискупија има 250.000 верници.

– Во текот на изминатите неколку години, нашата бискупија беше принудена да се соочи со страшното минато во врска со сексуалното злоставување од страна на свештеници. И покрај сите напори да го намалиме работењето и трошоците, повеќе не сме во можност да ги извршуваме своите финансиски обврски, напиша бискупот Роналд Гајнер во соопштението.

Прочитајте и...  СЗО: Наскоро ќе достигнеме еден милион потврдени случаи на коронавирус

Од почетокот на 2000 година, 20 католички бискупии прогласиле банкрот поради финансискиот притисок создаден од кризата предизвикана од сексуални злоставувања.

Прочитај повеќе

Помош во прехранбени артикли побија над педесет семејства во Голо Брдо

Слободен печат

Путин ги продолжи неработните денови во Русија до 30 април

МИА Агенција

Владата денеска ќе свети сино во знак на поддршка за лицата со аутизам

Слободен печат

Нови 3.000 заразени во Германија и уште 31 смртен случај

МИА Агенција

Четворица кичевци не го почитувале полицискиот час

Слободен печат

Шекеринска- Каракачанов: Директна помош од Бугарија во борбата против коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Германија со девет милијарди евра ќе ја спасува економијата

МИА Агенција

Во изолација повеќе од 700 мигранти затекнати во БиХ

Слободен печат

Полициски час во Мека и Медина

МИА Агенција

ЦИВИЛ изразува згрозеност и упатува најостра осуда за бруталниот чин

Слободен печат

Пецас: За Велигден сите дома, да го „испечеме на ражен” коронавирусот

МИА Агенција

Вонредна седница на Европарламентот на 16 и 17 април

МИА Агенција