Поради експлозијата во Бејрут, издаден налог за апсење на ексминистерот за финансии Али Хасан Калил

Експлозија во Бејрут / Фото: EPA-EFE/@tayyaraoun1 EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Главниот судија што ја истражува минатогодишната катастрофална експлозија на пристаништето во Бејрут, издаде налог за апсење на поранешниот министер за финансии, Али Хасан Калил, откако тој не се појави на распит, изјавија судски извор и локални медиуми.

Халил, висок член на шиитското движење Амал и сојузник на вооружената група Хезболах, поддржана од Иран, не беше достапен за коментар, пренесува Ројтерс.

 

Видео на денот