Популарноста на Макрон продолжува да опаѓа

Продолжува да паѓа популарноста на францускиот претседател Емануел Макрон, 33 отсто од Французите велат дека се задоволни од работата на шефот на нивната држава.

Популарноста на Емануел Макрон загуби еден поен во ноември, со 33 отсто на задоволни Французи од неговата работа, наспроти 65 отсто (+1) кои се незадоволни, ова според истражувањето на „Ифоп” за „Ле Журнал ди Диманш”.

Бројот на оние кои не се изјаснуваат останува стабилна на 2 отсто.

Ова е вторпат како неговата популарност забележува пад, по падот од еден поен во септември. Неговата популарност посетепно се зголемуваше во текот на другите месеци од декември 2018 година, кога во најголемиот ек на кризата на „жолтите елеци” падна на 23 отсто.

Популарноста на премиерот Филип Филип се зголеми за еден поен во ноември, на 37 отсто, додека незадоволните остануваат стабилни на 60 отсто. Стапката на испитаници кои не сакаа да се изјаснат за pремиерот се повлекува за еден поен, на 3 отсто

Прочитајте и...  Над 30.000 смртни случаи од Ковид-19 во Франција

Прочитај повеќе

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат

Хаос на протестите во Белград, демонстрантите се обидуваат да влезат во Парламентот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јанушев: За три години СДСМ видовме многу зло, уништивање на нашата држава, затоа им порачуваме ќе одговараат за сите злодела

Слободен печат

Николовски: Со таков преварант имаме работа на којшто на 15 јули треба да му ставиме крај

Слободен печат

Во ГОБ „8 Септември” излекуван пациент кај кого Ковид-19 предизвикал воспаление на мозокот

Слободен печат